Transvertor (nejen) 28/50 MHz


Jedná se o moji vlastní konstrukci ve vývojovém stádiu (25.2.2008). Mým záměrem bylo vytvořit jednoduchou konstrukci, která by byla nenáročná na stavbu, cenu (součástky a plošný spoj necelých 1000,-) a pořízení součástek. Všechny součástky (sž na koncový tranzistor) jsem pořídíl v GESu a koncový IRF610 (může být i IRF510) jsem si objednal v RSku. Proto se nikdo nemusí bát cívkových kostřiček (použity jsou RFC71 a jádra FC7100) ani VF součástek. Vše se dá koupit v GESu. Až to dodělám a nastavím, tak budu vědět, zda je to i jednoduché na nastavení. ;-) Uplně první primární myšlenkou bylo, udělat transvertor, který by se připojil k libovolné CB stanici a celek se tak dal použít na direktní FM kmitočtu v pásmu 51 MHz. V totmto segmentu je totiž doporučený kmitočtový krok 20 KHz, což není problém pro jakoukoli koupenou stanici dnešní doby, ale pro RF-10 to problém je. Její kmitočtová ústředna cvaká po 25 KHz, takže se člověk "vejde" jen na dva kmitočty (51, 450 a 51.550). Trochu málo, řekl jsem si a jal se vymýšlet vymyšlené. V létě 2007 jsme sice s RF-10 lítali po Hostivařském lesoparku a vrhali dlouhodrátovou anténu přes letitou vrbu a zažili tak pěknou srandu. Bohužel Cukrák nám zatím ještě chrlí nějakou tu kW, takže RF-10ka neustále šumí (někdy i chrčí a po různu brumí); SQL nemá vyveden na panel; S-Metr samo taky ne; výkon 1W se ukázal jako použitelný, ale něco na výc by se jistě šiklo; rozměry RF-10 nejsou sice špatné, ale skladné to taky příliš není; a nakonec problém akupaků.

Takže se v chorém mozku zrodila myšlenka na nějaké řešení. Nesáhl jsem po žádném osvědčeném řešení a zkusil navrhnout něco svého. Vlastně je to "slepenina" z níže uvedených článků. Na druhou stranu: Co chcete vymýšlet? Navíc jsem to nedělal klasicky 28/50 ale 27/51. Rozdíl je tedy jen v transpozici (XTAL 24 MHz místo běžně používaného 22 MHz), ostatní zůstává stejné. Volil jsem CB ze dvou důvodů: 1) Je jich všude za pár korun habakuk 2) Krok CB je (převážně) 10 KHz, což vyhovuje doporučenému kroku na 50 MHz. Samo to má háček. Běžné stanice mají 40 nebo 80 kanálů a kanály končí 5kou (27.005, 27.015, ...) a tím pádem se dostaneme vždy jen do 5kou končících frekvencí (51.025, 51.075). Budeme-li držet doporučení IARU, tak moc kanálů k použití nebude. Druhou možností je "uladit" transpoziční oscilátor o 5 KHz níže (23.995 MHz). Tím pádem se dostaneme jen na "nuly" (27.005 + 23.995 = 51.000). Těch je sice k dispozici víc. Výhodu má ten, kdo použije nějakou lepší CB stanici, která může i na "nuly" nebo dokonce má plynulé ladění.

Výstupní výkon je zatím "předpokládaný" a to 4-5W. A citlivost se ukáže. Navrhoval jsem to tak, aby ten, kdo si to postaví, nemusel zasahovat do stanice, s níž to bude používat. Veškeré konstrukce totiž počítají s tím, že stanice do nich pošle tak 200 mW, proto je ve většině případů nezbytně nutné, vytáhnout vysílací cestu z budiče PA stanice. Hodnoty útlumového Pí článku jsou počítány tak, aby se dala použít stanice s výkonem 4W. Ty se sice "prasecky" spálí na Pí článku (R9 je složen ze čtyř metalizovaných odporů 220 Ohm/2W), ale zase nemusíme vrtat do stanice. Jediné, co musíme udělat, je vyvést ze stanice (nebo jen z mikrofonu) klíčovací signál. Záměrně jsem nedělal VF VOX.

Na desce je osazena dolní propust. Pozor, nepodceňujme její existenci. Je třeba si uvědomit, že druhá harmonická se trefí do rozhlasového VKV pásma!!! Proto jsem si navrhl ještě jednu přídavnou, kdyby náhodou ta na desce nestačila. Na obrázku níže je schéma propusti ve verzi Pí a Té článku. Téčko má tu výhodu, že vypočtené hodnoty dvou ze čtyř kondenzátorů se běžně vyrábí a tak není nutné párováním vyrábět nějakou hodnotu.

Závěrem bych velice rád poděkoval svým dvěma kamarádům (OK1PD a OK2UDE) konstruktérům, kteří mi byli nápomocni při výpočtech a konzultacích.

12.4.2010
Konečně se podařilo tak nějak rozchodit transvertor. Velkou zásluhu na tom má Honza OK2UDE, který se s tím trápil, neb já neměl čas. Bylo nutno udělat několik úprav zapojení. Především ve vysílací sekci, kde se ukázalo, že samotný směšovač NE602 tranzistor BFR96 prostě nevybudí. Proto jsem mezi NE602 a BFR96 musel přidat BF966 i s patřičným filtrm pro odřezání harmonik. Když jsem se pak díval na výsledek, tak jsem zjistil, že transvertor je vlastně kopíí toho od OE9PMJ, jen s jinými směšovači, bez obvodu samotného oscilátoru a s větším výkonem. Dále jsme experimentovali, zda koncový tranzistor dát FET IRF510 nebo bipolár určený pro CB, který na 50 MHz ale prý ještě chodí - 2SC2078.

Schéma níže uvedené je již po potřebných úpravách v zapojení, ale ještě jsem neměl čas přepočítat hodnoty cívek.




Kliknutím se otevře nové okno s plnou velikostí schématu


Deska - osazovací diagram




Návrh dolní propusti


A ještě dolní propust pro pásmo 50 MHz


Předpokládaná charakteristika

Pro výpočet indukčností cívek používám kalkulačku od OK1CFP

Zdroje informací:

Praktická elektronika 8/1997 strana 30 a strana 31
Konstrukční elektronika 6/1999 strana 32 a strana 33
Radioamatér 2/2002 strana 26
Transvertor dle OE9PMJ