Baluny - nic na tom není







Tento článek vznikl jako podnět a informace pro "bastliče", kteří váhají nad tím, zda balun koupit, či vyrobit. Nebo pro ty, co se již rozhodli jej vyrobit a "ono furt nejede...". Cílem článku není ohromit čtenáře technickými pojmy a následně je na něj vypustit jako hlídacího psa, nýbrž co nejsrozumitelnější formou vysvětlit podstatu věci. Mohu jen doporučit přečtení též Frantova článku o balunech a ununech. Stejně tak je užitečný článek Mirka OK2BUH. V tomto článku nehci psát zbytečně to, co už jednou někdo napsal a proto budu předpokládat, že výše odkazované články si čtenář již přečetl, nebo tak učiní.


Trocha teorie na začátek.

Tedy o co jde a proč (nebo kdy) je balun potřeba. Balun je buďto transformačním členem (lze si představit jako obyčejný transformátor mající primární a sekundární napětí) a nebo blokací / filtrem pro plášťové proudy. Toto je nejběžnější použití v radioamatérské praxi.

Pojem balun je zkratkou BALanced-UNbalanced, tedy transformace mezi vyváženou (dipól, dvojlinka) a nevyváženou stranou (koaxiál). Stejně tak pojem UNUN je zkratkou od UNbalanced-UNbalanced, tedy transformace mající na obou stranách nevývážený zdroj (koaxiál). Proto by se správně proudový balun měl nazývat ununem, ale v běžné mluvě se tak neděje a tento prohřešek je většinou tolerovaný.




Proudový balun

Nejjednodušším balunem je tzv. proudový bylun a to v konfiguraci 1:1. Tento balun se používá na zastavení šíření plášťových proudů, které se šíří pláštěm (tedy stíněním) koaxiálního kabelu a vyzařují VF pole do svého okolí - ideální zdroj rušení pro všechny ostatní a nejlepší cesta ke zhoršení sousedských vztahů. Používá se nejčastěji u dipólových antén, ale lze jej použík u jakékoli antény. Je mýtem, že plášťové proudy vznikají jen tehdy, má-li anténa špatné PSV. Anténa může mít PSV dobré a přitom koaxiál může vyzařovat lépe než anténa samotná. Čím to je? Protože anténě chybí dostatečná protiváha a tak si "vypomáhá" koaxiálem. Takže abychom zabránili tomuto nechtěnému jevu, připojíme hned za anténu tento balun. Jeho konstrukce je opravdu jednoduchá. Používají se na to ony nacvakávací ferity, hojně prodávané na burzách. Stačí nacvakat několik feritů (počet závisí na použitém kmitočtu a je nepřímo úměrný kmitočtu) na koaxiální kabel a balun je na světě. Ideální řešení pro (například) 5/8 na 28 MHz. Hned za konektor PL stačí nacvaknout tři ferity a je po plášťových proudech. Pro nižší kmitočty (například 18 MHz) bude těchto feritů potřeba více. Důležité je nacvaknout ferity co nejblíže sobě.

Složitější konstrukcí je namotání tenkého koaxiálního kabelu na feritové, nebo železoprachové jádro. Na to se hodí spíše tenký koaxiální kabel o vnějším průměru 3 mm. Je třeba vzít ale v úvahu výkon, jaký zamýšlíme tímto balunem prohánět a podle toho volit koaxiál. Pro výkony do 100W by mohl postačit RG-174, ale pro větší výkony je třeba nějaký lepší s teflonovým dielektrikem. Čím více závitů navineme, ním nižší kmitočty balun utlumí. Tedy například 10 závitů zastaví plášťové proudy na 7 MHz, ale ne na 3.5 MHz. Nicméně třeba již 20 závitů 3.5 MHz utlumí spolehlivě. Počet závitů je dán potřebnou indukčností cívky, která nám takto na koaxiálu vznikne. Čím více závitů se na jádro vejde, tím vyšší bude indukčnost a tím nižší bude kmitočet, na kterém tento balun bude funkční. Železoprachová jádra mají nižší permeabilitu než feritová a proto pro dosažení stejného výsledku je na železoprachové jádro nutno namotat více závitů, než na jádro feritové.

Tou "nejsložitější" variantou je namotání dvou bifilárních vynutí na jádro. Buďto opět železoprachové toroidní a nebo feritové dvouděrové. Feritové dvouděrové trafo má několik výhod. Lze jej vyrobit ze dvou nebo více kusů nacvakávacích feritů - tedy dostupný a i levný materiál. Druhou výhodou je nutnost vynutí menšího počtu závitů. No a poslední výhodou je fakt, že takto lze jednoduše vyrobit širokopásmový balun, který pokryje pásmo krátkých vln při zachování rozumných parametrů.




Napěťové baluny

Ty se nejčastěji používají pro transformaci impedance. Praktickým příkladem může být anténa LongWire nebo Windom. Obecně lze říci, že nutnost transformovat impedanci vzniká při použití antény s rozdílnou impedancí oproti zařízení. Teď se dostáváme na rozcestník jak, tedy spíš čím, impedanci transformovat. Někteří HAMové preferují použití tuneru (ať už se jedná o LC, T nebo Pí článek) a jiní (tak jako já) se použití tuneru sice nebrání, ale snaží se jeho použití co nejvíce vyhnout.

Uvedu příklad: Natáhnu si 25 metru drátu jako anténu typu LongWire. Její impedance je značně závislá na výšce nad zemí, použitém kmitočtu, vlhkosti --> vodivosti země, erupcích na slunci a kdo ví na čem ještě. Ale tak nějak se uvažuje kolem (ale velmi hrubě) 450 Ohmů. Mám tedy tedy dvě možnosti. Použít nějaký přizpůsobovací člen (LC, T, Pí) anténu "doladit", ale za cenu ztrát v tuneru a nutnosti mít tuner přímo u antény a tedy nějaký dálkově ovládaný. Nebo impedanci tranformovat balunem, který se nemusí pro každý kmitočet zvlášť dolaďovat a vše se tak zjednoduší. Vezmeme-li do úvahy "tabulkovou" impedanci LongWire jako 450 ohmů a impedanci zařízení (TRX, PA) 50 Ohmů, vychází nám poměr 1:9. A to je přesně poměr, nejčastěji používaný u LW antény. Jak jsem psal výše, tak napěťový ("transformační") balun je jako transformátor. Jen místo 230 Voltů na primáru má 450 Ohmů na primáru a na sekundáru není 12 Voltů, ale 50 Ohmů. Prostě tranformuje jinou veličinu. No a co z toho plyne? Že jsem k 25m drátu připojil balun 1:9 a dál pokračuji už koaxem 50 ohmů. Tuneru se při anténě LW nevyhnu, protože impedance se bude měnit s pracovním kmitočtem. Ale tuner již mohu mít u rádia --> jednodušší obsluha a levnější tuner; a 50ti Ohmovým koaxem budu k tuneru "tlačit" třeba i impedanci 80 ohmů, ale to je už něco úplně jiného, než kdybych balun nepoužil vůbec a cca 450 Ohmů impedance LW antény se snažil protlačil 50 Ohmovým koaxiálem. Ano, toto zvěrstvo proti fyzice jsem již taky viděl, ale to je odstrašující příklad.

Pro různé antény se používají baluny různých převodních poměrů a tedy jiných elektrických zapojení. Funkce však zůstává stejná.


Přistupme k praxi

Vysvětlení pojmů:

Bifilární vinutí
- Vinutí prováděné dvěma vodiči vedle sebe. Někdy se provádí dvěma zkroucenými vodiči. Někdo preferuje kroucené vodiče, jiný nekroucené. U kroucených vodičů lze ovlivnit vzájemnou impedanci vodičů, což má vliv na celkový výsledek balunu. Impedance je závisla na stoupání závitů - tedy kolik závitu je na jednotku délky.

Trifilární vinutí - Vinutí prováděné třemi vodiči vedle sebe. Vše ostatní platí jako u bifilárního vinutí.

Malá odbočka - Osobně se mi více osvědčilo motat baluny dvojlinkou nebo trojlinkou. Přesvědčil mě o tom dost podstatný rozdíl v konstrukci balunu 1:9 pro LongWire.


Balun 1:1 z nacvakávacích jader
Balun 1:4 z nacvakávacích jader
Balun 1:4 na toroidním jádře
Balun 1:6 na toroidním jádře
Balun 1:9 na toroidním jádře


OK2ZAR, 12.2.2012