LongWire a balun




Asi jako většina amatérů jsem řešil otázku antén. Tedy i těch na portable. Nejjednodušší a nejskladnější anténou je nějaká "drátovka". Dipól je jednopásmový, tak jsem se rozhodl pro LongWire - Dlouhý drát. Ten je vícepásmový, ale zase má jiné nevýhody, které mě osobně zas tak nevadí. Drobným úskalím je transformační člen, který transformuje vysokou impedanci antény na impedanci transcieveru. Článků a návodu na BALUNy je na internetu spousta a to i v češtině. Asi nejlépe popsané to má Franta OK2FJ na svých stránkách. Má tam i krásně spracované tabulky s potřebnými hodnotami. Takže není nic jednoduššího, než zajít do GESu, koupit patřičné jádro a namotat pár závitu. Hotovo, balun je hotov.

Problém může nastat v případě, že není k mání již spočítané jádro. Pak je to hop nebo trop. Buďto to pak chodí, či nechodí. V minulosti jsem pád proudových balunů 1:1 namotal a chodily dobře. Teď jsem potřeboval udělat balun 1:9 a již jsem neměl měděný drát potřebného průměru. Rozhodl jsem se tedy ulehčit si práci s při motání vícežilovým vodičem. Koupil jádro dostatečně dimenzované na 100W provozu (T157-2), ale zase rozumné velikosti. Přeci jen to má být na portable. Dále jsem použil vícežilový kabel s průřezem 0.75 mm2 z GM. Je potřeba necelý metr, ale vzal jsem pás dlouhý 2 metry. Jistota je jistota. ;-)

Nastal drobný problém. Frantova tabulka neobsahovala jádro 157-2. Ale neva, strýček google poradil. Tedy spíš jen pobídl k experimentu. Konečně nemusím se vázat na cizí výpočty a jsa vyzbrojen měřidlem, mohu si výsledek změřit. Na jádro se vejde 11 závitu "trifilárně" - tedy třemi dráty vedle sebe. Proto ten vícežilový kabel. Také se to dá dělat tak, že se zapomocí vrtačky zkroutí tři měděné vodiče do sebe. Normálně to tak dělávám a snad je to i lepší (dle zkušeností Pepíka OK1PD), ale jak jsem psal. Drát nebyl a chtěl jsem si to i usnadnit. Takže 11 závitů "trojlinkou" na T157-2, pospojovat dle tabulky níže a je hotovo. Měřák ukázal uspokojivý výsledek. Pro jistotu uvádím, že pokud se někde dočtu, že se má namotat tolik a tolik závitů a ono se mi to tam nemůže vejít, tak to rozhodně nemotám ve více vrstvách, jak jsem to už viděl..... Obecně platí, že čím více závitu se mi na jádro vejde, tím pro nižší kmitočet bude balun použitelný.

Zapojení vodičů
Začátek
Konec
Význam
Žlutý
Červený

Modrý
Žlutý
50 ohm
Červený

450 ohm

Modrý
GND







Výsledek z analyzéru v rozsahu 1-30 MHz s připojeným odporem 470 ohm místo antény.





Tentýž balun motaný měděným drátem 1.5 mm


Anténa Long Wire

No a těď už jen ten drát. Koupil jsem si klubo 25 m v GESu asi za 130,- , připojil v celé délce k balunu a analyzátoru. Jeden konec byl asi v 11 metrech, druhý něco přes metr. Bylo to prvotní měření pořízené za účelem rozvahy, jak moc drát střihnout tak, aby pokryl pásma 7 a 14 MHz s co nejlepším výsledkem bez nutnosti použití tuneru.



Anténa v celém pásmu 1-30 MHz




Úsek 7 MHz




Úsek 14 MHz




Úsek 21 MHz - spíš jen doplňkové měření


Z grafů je patrné, že anténa bude potřebovat jěště nějakou péči, takže po úpravách popíšu výsledek. Ještě dodám, že materiál stál cca 300,- a nejdražší komponentou je železoprachové jádro T157-2 (150,-) a pak ten drát (130,-) :-)

OK2ZAR 12.7.2010