Pár slov o mojí maličkosti




Narodil jsem se roku 1981 a již na fotkách z ranného děctví jsem vidět buďto se zápalkami, 9V destičkovou baterií nebo jinou elektronikou. Jako malé dítě jsem byl fascinovám používáním a fukcí radiostanic v různých filmech i v reálném životě. Pak, jednoho krásného prázdninového dne to přišlo. Den, který navždy změnil můj život. Jako malinká jiskřička jsem byl na pionýrském táboře, kam onoho dne dojeli i přísluníci lidových milicí z nedalekého MEZu Mohelnice. Krom různých světlic a dýmovnic ale přivezli i radiostanice RF-10. Nikdo z přihlížejících dětí se nechtěl stanice ani dotknout, ale moje ruce šly po stanici naprosto spontálně a bez jakéhokoli studu. V druhé skupince se odvážila promuvit jen jedna dívčina a i přesto, že jsme si neměli co říct, tak jsme "vytřískali" baterky doslova a do písmene. Od tohoto dne mi nebylo pomoci a já si chodil do půjčovat do knihovny knihy, které popisovaly principy spojovací techniky a základy elektrotechniky. Báječnou knihou byla kniha Od krystalky k modelům s tranzistory od pana Štraita. Pochopitelně jsem si chtěl postavit krystalku s germaniovou diodou a 4000 ohmovými sluchátky. Bohužel ta jsem nesehnal. Ale v knize byla "Krystalka s tranzistorem" a ta mi fungovala. Tento malý úspěch mne povzbudil k další činosti. V lednu roku 1993 jsem si koupil svoje první číslo Amaterského rádia a náhle se mi otevřel svět mnoha zajímavých článků a zapojení.

Pak proběhla asi klasická fáze vysíláni na CB. Stanice na sdílené kmitočty byly v té době cenově nedostupné a tak jsem, jako většina, začal na CB. To bylo v době slunčního maxima, takže jsem si "užil". Byly to zajímavé zkušenosti. Svoji CB stanici (Danita 440) jsem si pomalu začal vylepšovat (externí S-metr, regulace výkonu, atp...), z televizní 2-linky si udělal dipól a začal více prozkoumávat možnosti stavby antén.

V létě roku 1999 jsem udělal zkoušky a od té doby vystupuji pod současnou značkou.

Prvních cca 8 roků jsem si bohatě vystačil s VKV a UKV pásmy a převaděči. Po přestěhování se do vlastního bytu a umožnění přístupu na střechu jsem začal koketovat s myšlenkou KV pásem. Původně jsem vlastně ani na KV nijak nepomýšlel, ale při stavbě transvertoru 28/50 MHz se mi mihla hlavou myšlenka postavit transvertor na 3.5 MHz nebo na 14 MHz. Jenže bez antén neměla jakákoli konstrukce smysl a tak jsem se nějak rozhodl natáhnout dipóly na 7 / 14 / 28 MHz. Dipóly jsem mohl použít na 28 MHz, neboť jsem již dlouho dobu měl stanici Emperor Shogun, což je původně ALLMODE HAM stanice na 28 MHz, ale mnoho účastníku CB pásma ji odblokovávala pro použití právě na CB. Já stanici pořídil jako základ pro transvertor, neboť její obvodové řešení vzhledem k její ceně je naprosto suprové. První spojení na čerstvě natažené dipóly jsem učinil 29.6.2009 na 28.472 s IK7RVY. Report 5-8 mi přišel jako dobrý, neboť stanice dá na SSB maximálně 20W. Pak jsem měl chvilku FT-817 a mohl tak otestovat i další pásma a tak mě to ke KV přitáhlo. Následně jsem výhodně pořídil FT-857 a po dvou letech i IC-706. Stávající systém dipolů sice fungoval, ale měl jsem pocit, že to není nic extra, neboť jsem neslyšel stanice, o kterých ostatní kamarádi z Prahy tvrdili, jak strašně silné byly. Navíc s vlastnictvím druhé KV stanice ve mě vzbuzovalo potřebu zřízení další nezávislé, antény pro druhý TRX. Na střeše již nebyl rozumný prostor pro druhou anténu a navíc jsem se obával, stejné "tuposti", jako u dipólů. Navíc podél celé střechy je napnuto ocelové lanko a na něm zavěšený UTP (ethernet) kabel pro internet. Kabel samotný rušení nezpůsobuje, ale ono nosné lanko dokonale rezonuje na 3.5 MHz a 21 MHz a proto mi na střeše nefungovala ani W3DZZ. Z těchto důvodů jsem se rozhodl zkusit natáhnout anténu mezi našim a vedlejším panelákem. LongWire jsem po delších úvahách zavrhl a vybral si WINDOMku. Jednání s domovníkem vedlejšího domu bylo pozitivní a já jsem mohl natáhnout anténu, která je dlouhá, vysoko nad zemí, ve volném prostoru a je vícepásmová. Po natažení WINDOMky jsem zjistil, jak silné signály člověk může slyšet a jak velký rozdíl mezi anténami může být.