Úpravy továrních pendrekových antén




Snad asi každý, kdo si koupil nějakou tu "ručku" zjistil, že originální anténa (rozuměj anténa jež byla součástí balení) ne zcela vyhovuje a stanice mnohdy s jinou vykazuje lepší výsledky. Někdy je přiložená anténa spíše jen "doplňkem" než funkční částí. Někteří výrobci jsou touto zkutečností již dobře známí, jindy je to výjímka z pravidla.

Na druhou stranu je třeba si přiznat, že obecně cokoli funguje perfektně do doby, než je to změřeno. A zde to platí snad dvojnásob. Když jsem si pořídil Yaesu FT1D, tak jsem si pendrekovou anténku, jež byla součástí balení radiostanice, ihned přeměřil. O Yaesu pendrecích dodávaných k radiostanicím se říká, že mimo HAM pásma jsou nepoužitelné. Tak tady to neplatí. Můj kus je nepoužitelný i na HAM pásmech. V HAM pásmu 2m je nejlepší PSV 7 a v pásmu 70cm cca 5. Proto jsem na stanici okamžitě našrouboval Nagoya NA-701, což je taky pěkný švindl, neb se prodává jako duo-band, ale na 145 MHz má PSV taktéž cca 4, ale v rozsahu 430-440 MHz je PSV 1.5, což je naopak dobré. Když už jsme u toho, tak její větší sestřička Nagoya NA-771 je na tom přesně naopak - na 145 MHz PSV pod 1.5 a na 70 cm je to 3+

Takto by šlo psát dál a dál a bylo by to asi nekonečné. Před nějakou dobou jsem podlehl "časově omezené nabídce" a pořídil si Retevis RT8G UHF s tím, že tedy alespoň na vlastní kůži vyzkouším tu hitovku, co (nejen) českým digitálním HAM světem vládne. K této stanici dodává výrobce dvě antény - klasickou pendrekovou a potom "proutek", který (snad si na každého) vyskočí z krabice při rozbalovaní, jak pružinový had z obchodu se šprýmy. :-) Při měření těchto stanic (asi po měsíci používání radiostanice) jsem byl i nebyl překvapen. Klasický pendrek, byl (už taktéž klasicky) naladěn na síť Pegas (Matra - 380 MHz), ovšem onen proutek ladí přesně v HAM pásmu 70 cm. To bylo příjemné překvapení.

Nicméně i přes veškeré výhody delší a účinnější antény je používáni ruční radiostanice s touto anténou nepraktické a mnohdy se téměř nehodí. Chvilku jsem si hrál s myšlenou, zda onen nepoužitelný pendrek nahradit a případně čím. Ano, NA-701 by byla jistě funkční volbou, ale jelikož je téměř dvojnásob dlouhá jako zmiňovaný pendrek, tak ta ergonomie bude zase ta tam. Nakonec jsem se rozhodl, že nepoužitelný pendrek se hodí buďto jen na výstavku, nebo na předělání.

Nejdříve se hodí nějaké to "šťouradlo", které se strčí mezi tělo konektoru a plastový převlek. Já použil kuchyňský nůž s kulatější špičkou. Plastový převlek je ke konektoru přilepen, takže stačí "šťouradlem" obkroužit tělo konektoru do hloubky cca 12 mm. Je zřetelně slyšet, jak lepidlo praská a odlupuje se. Pak stačí anténu na něco našroubovat (já použil redukci BNC/SMA) a začít převlek namáhat do stran. Pomalu se bude z konektoru svlékat, až jej vytáhneme celý. V tento moment člověk zjistí, že anténu zničil, protože šroubovice z pružinového drátu je k vnitřní straně převleku přilepena a při vytahovájí byla nenávratně natažena :-)

Nevadí, cca 25 cm měděného drátu většího průměru (já použil asi 1.5 mm) namotaného na 4 mm kulatinku (například vrták) postačí. Motal jsem cca 18 závitů těsně vedle sebe a pak jej roztáhl, aby mezi nimi vznikl rozestup cca 2 mm. Jeden konec se připájí na původní mosazné tělísko a druhý konec se spřátelí se štípačkami :-) Tady je třeba zmínit, že bez anténního analyzátoru to asi půjde také (oblíbené čichátko může pomoci, stejně jako PSV metr), ale nebude to tak pohodlné. A především je třeba anténu střihnout (já cvakal nejříve po celých závitech, pak po půlkách závitu), nasadit převlek a teprve až s převlekem měřit, protože materiál převleku je kapacitní zátěž a rezonanční kmitočet antény tak sráží do nižších hodnot (o cca 15 MHz). To je zřejmě důvod k tomu, proč velká část antén podobné konstrukce vykazuje vhodné parametry mimo zamýšlené pásmo. Jednoduše jsou naladěny bez převleku a pak zakrytovány, čímž dojde k jejich rozladění.

Úprava je s vhodným vybavením za dvě minuty hotová a výsledek je znát i na přijímaném signálu. Alespoň u mě tomu tak bylo. V místě, kde jsem stanici používal s neupraveným pendrekem se signál "o čárku" zhoršil, jak jsem se porůznu nakláněl a hýbal. Po úpravě se "čárko-metr" nepohne a vzhledem k vhodně naladěné anténě dosahuje signál stanice i lepších výsledků v převaděči. S tím jde ruku v ruce i menší spotřeba a menší odpadní teplo koncového tranzistoru.


Výsledná anténa - je to vlastně pidižvík


Drobná modifikace pro zvětšení aktívní délky


PSV prutové antény


PSV původního neupravovaného pendreku


Výslené PSV pendreku po úpravě