Kapesní převaděčJelikož vzrušení kolem snadno realizovatelých prvků infrastruktury pro digitální provozy stále neutuchá, ba naopak se stále živější, a přichází tak další a další kousky, které člověka zaujmou. Mě naposled nadchla myšlenka malého převaděče. HotSpot je super věc a můj kapesní je navíc velice kompaktní, ale pořád to má drobné nevýhody, které se dají, do jisté míry, ovlivnit na straně řídícího prvku, ale pak jsou drobnosti, které nijak zvlášť nepálí, ale jsou rize nepraktické. No a nejen proto jsem se rozhodl pro převaděč, chcete-li duplexní HotSpot.

Před cca rokem zveřejnil Andy CA6JAU zrojové kódy pro mikroprocesor řídící jeden čip ADF7021, který je oblíbeným základem pro spoustu prvků, jak DV4MINI, BlueSpot, DVmega, ZUMspot, atd... Do té doby byla všechna dostupná řešení close-source. Situace se tedy změnila a Andyho projekt se stal rázem masivně využívaným radioamatéry. V podstatě jde o ARM procesor, který obsluhuje ADF7021 a tváří se jako MMDVM modem a je tedy zcela kompatibilní se stejně populárním softwarem MMDVM Host od Jonatana G4KLX.

Po nějaké době udělal Andy testovací verzi, která obsluhovala dva ADF7021 a fungovala jako klasický převaděč. Toho se chytlo několik bastlířů a vznikly tak desky od EA7GIB, DF2ET, atd... Já jsem nejříve nakoupil jednotlivé moduly s tím, že si udělám klasické "vrabčí hnízdo" a pak se uvidí, ale pak jsem se rozhodl jít cestou nejmenšího odporu a kontaktoval jsem Huanga BI7JTA a s kamarády jsme objednali 4 kousky pro vyzkoušení.

Po nastavení parametrů dle doporučení fungovalo vše naprosto bez problémů a první provozní testy ukázaly, že to funguje skutečně nádherně. Dokonce i GPS pozice ze stanic Hytera procházely s naprostou spolehlivostí. Po dvou týdnech, kdy jsem převaděč tahal všude, kam jsem jel, jsem začal uvažovat o jeho "zakrabičkování", protože mít Raspberry s nasazeným převaděčem, powerbanku a display (4x16 znaků) bylo nepraktické, nicméně pro testovací účel to zcela vyhovovalo.

Nastal tedy čas vestavby. Zvolil jsem krabičku KB B12 a začal zkusmo rozmisťovat komponenty. Zužitkoval jsem i 8.4V Li-Ion bateriezakoupené na nějakém HAM setkání za pěkných 70 Kč s ujištění, že jsou to skutečně kvalitní baterie :-) Další komponenty dodal, jak už tradičně, Aliexpress. Využil jsem modul s říditelným výstupním proudem jako dobíječ baterií a jeden miniaturní měnič jako zdroj pro Raspberry. Použil jsem osvědčený postup, a přilepil 4mm distační sloupky epoxydem ke krabičče, zbytek rozměřil, vyříznul a vlepil konektory a "sklíčko" displaye. A jak už vždy, šlo zase o milimetry... :-) Kdybych oželel akumulátory, tak by se mi tam pohodlně vešel i LTE modem, ale kčemu by mi byl převaděč, kdybych k němu musel zase nějak připojovat baterie...

Víc netřeba popisovat. Jen vysvětlím, proč tam mám dva vypínače. No ten černý zapíná převaděč a červený dobíjení akumulátoru. Nemám totiž dobré zkušenosti s použitím oddělovací diody, ale dobíjecí modul má nějaký zpětný odběr, takže by mi vycucnul baterie, pokud bych odpojil externí napájení. Proto tam mám červený vypínač, kterým to odpojuji.

Časová náročnost odpovídá dvěma večerům, neb je v tom zase mechanika, rozměřování a lepení. Článek v budoucnu rozšířím, neboť mám s převaděčem vymyšlené další pokusy...


3.5.2018