Automatický přepínač mikrofonů pro FT-8x7







Ke stavbě tohoto pomocníka mne přiměla praxe s používáním kompresoru dynamiky, neboť (jak je zmíněno v článku o kompresoru), tak úroveň modulace nastavená pro SSB není stejná pro FM a tak se při provozu FM hodí spíše pro stolní mikrofon s nožním pedálem (šlapkou) a běžnou hlasitost hovoru, nebo náhlavním mikrofonem a šeptání (noční provoz). Nevýhodou tak zůstáva fakt, že když člověk střídá pásma i druhy provozu, tak musí buďto přizpůsobovat hlasitovst vlastního projevu a nebo přehazovat mikrofony, což není nejpraktičtější a po čase to začně být otravné. Z tohoto důvodu jsem se rozhodl udělat přepínač automatický, protože jsem nechtěl dojít do situace, kdy zapomenu přepnout na ten správný a budu dělat bordel na pásmu.

Nejjednodušší možností je přepínání pomocí relátka. Je to hotové hned, prakticky z domácích zásob a funkci to splní. Po pár ne-nejlepších zkušenostech s tímto řešením jsem se rozhodl udělat přepínání elektronicky a to pomocí obvodů k tomu určených. Použil jsem 4066, což je obvod obsahující 4 analogové spínače. Na ovládání toho, který zdroj signálu bude použit (připojen k rádiu) jsem použil klíčovací sginály. Standardně je zapojen původní mikrofon. Při zaklíčování pomocí pedálu (šlapky) se přepne na mikrofon s kompresorem. Jednoduché a plně funkční řešení.

Po sestrojení prototypu jsem to zakreslil do Eaglu a rovnou jsem na desku umístil i kompresor samotny. Rozhodl jsem využít veškerá hradla a tak jsem přepínač udělal pro přepínání dvou externích zdrojů (například pro kompresor a dávač výzvy) no a pak jsem si řekl, proč to neudělat přepínatelné mezi dvě rádia (FT-8x7 a IC-706), abych nemusel mít dva různé mikrofony a dva různé kompresory. Jelikož 706ka má dva mikrofonní vstupy (na čelním a zadním panelu), tak není nutné je přepínat, ale postačí jen odklonit z přepínače audio a klíčování, aby se neklíčovala obě rádia, ale jen to, na které je přepnuto. Zapojení se stalo mírně složitějším tím, že přibyly logické IO pro přepnutí jedním tlačítkem mezi dvěma stanicemi. Ale nechtěl jsem tam dávat atmela, protože mi to přišlo jak kanónem na vrabce.


Popis zapojení

Zapojení má tři externí audio a PTT vstupy. Z toho dva (označené 1-1 a 1-2) jsou určené pro FT-8x7 (pro kompresor a například dávač výzvy) a jeden pro IC-706. Pak je tu ještě vstup pro tlačítko označený TRX 1/2. Tlačítko připojené k tomuto vstupu přepíná jak audio, tak i PTT signál mezi oběma rádii. To proto, aby sešlápnutí nožního pedálu zaklíčovalo jen to rádio, které chci a ne obě současně. Za zmínku ještě stojí jumpery JP9 a JP10. JP 9 není ve skutečnosti určen pro jumper, ale pro osazení měniče 5/12V který má stejný rozestup nožiček a jen se mi jej již nechtělo v eaglu kreslit co-by součásktu. Nicméně zapojení "nožiček" je na spoji nachystáno tak, aby tam šel měnič rovnou zaletovat. Podrobnosti o nutnosti použití měniče pro kompresor jsou v článku o kompresoru. JP 10 slouží k přepnutí napájení buďto z měniče (pokud je osazen) a nebo z externího napájení (pokud se používá). Tady je třeba zmínit, že celé zapojení bylo původně určeno pro FT-5x7, které má 5 V výstup na mikrofonu a je zatížitelný až do jedné ampéry, takže pár CMOSů utáhne velice hravě. Když jsem ale začal uvažovat i o přepnutí signálů mezi FT-8x7 a IC-706, tak jsem narazil na problém, že z mikrofonního konektoru 706ky by to napájet nešlo a tak by bylo nutné, aby pro provoz 706 s externím mikrofonem a kompresorem bylo zapnute i FTčko. Což je, pochopitelně, nepraktické. Z toho důvodu přibyl ještě napájecí konektor a to malé relé, které přepne napájení přepínače 5V z FT-8x7 na 5V z externího napájení. Relé je tam proto, aby se napětí nevracelo do vypnutého FT-8x7 a tam nedělalo neplechu.





Deska o rozměrech 79x78 mm










OK2ZAR, 10.12.2011