Anténa - Windom


Tento článek vznikl jako případný zdroj informací pro zájemce o stavbu této staré ale osvědčené antény, neboť když jsem hledal na internetu nějaké relevantní informace, tak jsem je nacházel útržkovitě a proto jsem se rozhodol sepsat článek, kde by bylo napsáno vše, co by mohlo případné zájemce o stavbu zajímat.

Anténa WINDOM je v pricipu půlvlnný dipól, který není napájený uprostřed, ale ve 2/3 délky a proto jeho impedance není 75 ohmů, ale je v rozmezí 200-300 ohmů. Píši v rozmezí, protože impedance je závislá na výšce nad zemí. Z toho také plynou rozdílné informace o použitém transformačním členu - balunu. Respektive o transformačním poměru. Anténa v malé výšce nad zemí má kolem 200 ohmů. Při vyšší instalaci se její impedance posouvá k 300 ohmům.

Toť teorie. Takže co je třeba ke stavbě?

Stavba antény: Stavba samotná je jednoduchou záležitostí. Stačí nastříhat zářiče ve správných délkách a připojit je ka balunu. Pokud se správně dodrží rozměry, tak v podstatě aní není co dolaďovat. Pro základní pásma 3.5 - 7 - 14 - 21 a 28 MHz jsou rozměry 13.8 a 17.7 metrů. Pro provoz i na WARC pásmech se pak ještě připojí (paralelně k stávajícím) zářiče o délkách 4.69 a 9.38 metrů. Tím se anténa obohatí o  pásma 10 - 18 - 24 MHz. V mém případě přidání WARC zářičů dokonce vylepšilo i hlavní pásma, co se týka impedancí a přizpůsobení.

Stavba balunu:
Balun jsem namotal na jádro T200-2 dvojlinkou s průřezem 0.35 mm2. Namotal jsem tolik závitů, kolik se tam vešlo. Tuším 19. Odbočku jsem nejprve zkusil na třetím závitu, ale nebylo to ono. Zkoušel jsem volit odbočku na jiných závitech a nakonec jsem dospěl k ideálnímu stavu. Odbočka se nacházela na 1.5 závitu. Veškeré grafy jsou již s tímto balunem. Ideálním pomocníkem je anténní ananalyzátor, ale PSV-metr poslouží taktéž, když není jiná možnost. Na jádro namotáme dvojlinkou vynutí (celé jádro omotáme dokola, takže začátek a konec dvojlinky budou u sebe. Jednodušší pro orientaci je použít dvojlinku s označeným vodičem (např červený pásek). Zapojíme dle Frantova popisu a místo antény připojíme odpor. Zde je třeba udělat úvahu, v jaké výšce asi tak anténa bude a zda tedy dělat balun 1:4 nebo 1:6. Podle toho zapojíme místo antény odpor 200 (100+100 ohm) ohmů, nebo 300 (150+150 nebo 3x100) a měříme. Malá odbočka - na výrobu balunů používám dvoujlinky nebo trojlinky proto, že tentýž balun namotany smaltovaným drátem má horší parametry. Buďto je frekvenčně úzký, nebo výsledné PSV je horší.

Prvotní měření a testování proběhlo na staré vzrostlé vrbě v hostivařském lesoparku. Toto je památný strom, který již  pomohl otestovat a naladit mnoho antén. Vzhledem k tomu, že windomka (respektive její impedance) je závislá na výšce nad terénem, bylo měření čistě orientační. Šlo hlavně o to, zjistit, kde anténa rezonuje. Pokoušet se ji dolaďovat by nemělo smlysl, protože po natažení v minimálně 3x větší výšce by její impedance byla rozdílná a takto na louce naladěná anténa by na střeše nechodila. Nejdříve jsem provedl měření v základní verzi a následně pak i s WARC zářiči.

2.7.2011 jsem za pomoci Miloše OK1PSU natáhl mezi "mým" a sousedním panelákem ve výšce cca 27 metrů nad zemí 40m WINDOM v délce 40 metrů. Moje možnosti vylučují natáhnout anténu v jednom směru a tak je zalomená, jak je zobrazeno na obrázku pod textem. Stejně tak rozestupy zářičů nejsou dle návodu. Po drobném doladění a otestování jsem dospěl k závěru, že to teda jako chodí, ale vyzařuje mi koaxiál. Proto jsem namotal proudový balun podle Mirka OK2BUH. Vzal jsem dva ferity určené pro kabel s vnějším průměrem 13 mm, vyloupl je z plastových pouzder a slepil jednak obě poloviny k sobě tak, že vznikl hranol s dírou, ale pak tyto dva hranoly přilepil k sobě. Vzal jsem opět dvoujlinku (tentokráte tlustší) a každou dírou protáhl 3x. Pak spojil paralelně na obou koncích. Tento balun jsem druhý den instaloval včetně WARC zářičů a parametry antény i vyzařování koaxu se zlepšily. Bohužel na 10 MHz a níže mi to ještě září a nepomohlo ani nasvaknutí 16 kusů na koax hned za proudový balun.

Takže teď anténa vysílala a příjímala krásně, ale bouřka ukázala další problém - statika jiskry z konektoru. Uzemnění stínění na hromosvod  hned za proudovým balunem mělo za následek totální rozladění antény. Takže tudy ne. Pak mne napadlo neuzemnit to "na tvrdo", ale přes odpor. Honza OK2UDE mi poradil, že pro tento případ se používá drátový výkonový odpor v řádech kiloohmů. Drátový proto, že při menším výboji se vrstvový odpor přeruší, kdežto drát ne. Další výhodou je, že funguje jako tlumivka. Nevýhodou ovšem je, že ona tlumivka může někde rezonovat. Já použil 1k2 4w ze staré televize a jeho vlastní rezonanci jsem (naštěstí) nezaznamenal.




Zapojení antény pro pásma 3.5 - 7 - 10 - 14 - 18 - 21 - 24 - 28 MHz




Takto je natažená anténa. Červená je základní anténa a tmavě modrá je WARC zářič.




Balun 1:6 s odporem 300 místo anténeny




Základní verze FD-40 na testovací vrbě (v lesoparku)





S přidáním WARC zářičů na vrbě





Základní verze FD-40 "na střeše"





FD-40 s WARC zářiči "na střeše"



Poznámky pod čarou


Poslední dva grafy ukazují ten samý balun 1:4 ale jednou motaný dvoujlinkou 0,15 mm2 a jednou 0,35 mm2




Dvojlinka 0,15 mm2



Dvojlinka 0,35 mm2


OK2ZAR, 17.7.2011